Klauzálról az október 6-ai borkóstolón
A budatétényi Vojnovich–Huszár villában, az Archimedia borklub októberi borkóstolóján az időpont és a hely szellemét megidézve, Klauzál Gábor és az Aradi vértanúk, illetve Klauzál Gábor és a borászat kapcsolatáról szólt dr. Dobos Károly rövid bevezetője.
Gondolatban repüljünk vissza az időben 1849. október 5-ére és Budatétényből az aradi várbörtönbe. Itt találjuk Nagy-Sándor József honvéd tábornokot, akihez megérkezik Winkler Brúnó gyóntató minorita szerzetes. A tábornokot a lelkész az asztalánál írva találja, bíztatja, hogy okvetlen megérkezik a felső helyről a kegyelem. „Főtisztelendő úr, minek ámítsuk magunkat? (...) E percben már nincs mit a földön remélni. Imádkozzunk Istenhez!” Ima után Nagy-Sándor kis levélkét von ki a zsebéből, mely éppen a nála lévő lelkészhez volt intézve, félvén, hogy akadályozva leend megbízásait szóban vele közölhetni:
„Kedves tisztelendő úr – tisztelt barátom! Szíves ígérete szerint méltóztassék Pestre Schmidt János rokonomnak, Kalocsára Nagy-Sándor Imre érseki orvos bátyámnak s Lugosra Ungváry János rokonomnak néhány vigasztaló sorokat írni; ezen fésűt és inggombot szíveskedjék a bizonyos pesti irományokkal s gyűrűvel együtt elküldeni, ezekre kérő tisztelő barátja, Nagy-Sándor József”
A levél tartalmának megértéséhez ismernünk kell, hogy Schmidt János orvos leányát 1849 elején Nagy-Sándor József eljegyezte magának Pesten, de a későbbi folytonos visszavonulás következtében az egybekelés meg nem történhetvén, ez utolsó percben a jeggyűrűt az Esztergom érsekmegyei hivatalból nyert esketési engedéllyel együtt visszaküldetni kéré. A lelkész határozott ígérete után, hogy a rábízott ügyben pontosan eljárand, Nagy-Sándor József csinosan rendezett szép hosszú barna hajából egy csomót levágott, s azt ügyesen koszorúba fonva átadta Winkler minoritának, hogy Schmidthez írandó levelével ezt is elküldje. Winkler teljesíté a rábízottakat.
Az érseki engedélyre azért volt szükség, mert Nagy-Sándor József a saját unokahúgát, nővére Nagy-Sándor Johanna (Schmidt Jánosné) lányát kívánta elvenni.
Miért is fontos nekünk Schmidt Emma? Hamarosan megtudjuk!
Nagy-Sándor József írta Aradról 1849. szeptember 9-én Emmáról az édesapjának:
„(...) nemcsak a külseje olyan meglepően tökéletes (...), hanem a szelleme, a szíve, a lelke is olyan ritka értékű, hogy mindenkinek csodálattal és megbecsülésssel kell adóznia neki. Szerencsés, nagyon szerencsés az a férfi, akié lesz, ez a csakugyan minden tekintetben tökéletes, mennyei teremtmény(...)”
És most térjünk vissza Budatéténybe, 1853. április 27-ére a Szent Mihály kápolnába. Jelentős esküvő zajlik. Az a férfi, akié Schmidt Emma lett, Klauzál Gábor, a ’48-as exminiszter! Klauzál a ’48-as eszmék melletti hitéről is tanúbizonyságot tesz, amikor Schmidt Emmával a passzív rezisztencia éveiben a kistétényi szőlőhegyen házasságot köt (három gyermekük születik). Nemcsak házasságot köt, de nyaralót és présházat is épít szőlőbirtokának egy szép részén, a kistétényi hegyen. Deák Ferenc 1859-ben egy levelében ezt írja Klauzálról:
„Kistétényben derék szőllője s kertje van, nagy borász, kertész, egészen ennek él és családjának(...)”
A korszerűbb szőlőművelés és borkezelés szorgalmazására, a közös értékesítés segítésére Klauzál Gábor és Korizmics László 1864-ben megalapítja az első kistétényi egyesületet, a Kistétényi Szőlőbirtokossági Társulatot, ami 15 évig működik. Klauzál Gábor a kistétényi hegyen szigorú álláspontot képvisel a minőségi szőlőtermesztés érdekében („Karthágó eltörlendő”), teljes felújítást, korszerű művelést és új fajtákat követel. Meg is lesz az eredmény:
„A (...) kistétényi (bor) derekasabban megállja a sarat Angliában mint a hírneves somlai és tokaji (...), mert egészségesebbek a nevezett arisztokratikus boroknál.”
(Levelek a szőlőből, borászati füzetek, Korizmics László, 1871.).
Klauzál Gábor és Korizmics László az annak idején világhíres buda-sas-hegyi borvidék szőlőbirtokosai. Korizmics tíz évvel később kezd borászkodni Kistétényben. Később Kistétényben hal meg, nemességet kap, a magyar akadémia tagja.
„Szőlészkedésem folyamán sokszor találkoztam Klauzállal, ki hegyünkön* tölté idejének legnagyobb részét kedvelt kertészkedésével. A jeles férfiú nagy érdeklődéssel kísérte eszközléseimet.”
Korizmicset olvasni lenyűgöző élmény. Akit még érdekel, hogy Klauzál és Korizmics milyen, a filoxéra előtti szőlőfajtákat termesztett a kistétényi hegyen, milyen díjakat nyertek nemzetközileg, és milyen történeteik voltak Kistétényben, annak legközelebb is szívesen mesélek – zártam soraimat.
Ezután Jásdi István remek csopaki fehérborait kóstolhattuk végig, aki Ranolder János veszprémi püspök egykori pincéjében gazdálkodik, majd meghallgathattuk Erdélyi György színművész úr szintén aradi kapcsolódású rövid előadását, végül a régi-új kerületi polgármesterrel és önkormányzati képviselőkkel is koccinthattunk friss megválasztásuk alkamából.
Dr. Dobos Károly – 2006. október
*Ugye, sokan budatétényiek, már nem is tudjuk, hogy mi tulajdonképpen hegyen lakunk. Egy egykori szőlőhegyen.
A képre kattintva azt nagyobb méretben is megnézheti.
