Koncert a rózsákért
Márk Gergely egykori rozáriumában a Budatétényi Polgári Kör nemes ügybuzgalma évről évre kellemes délutánt szerez a rózsák és a zene kedvelőinek.
2006. június 18-án, az immár negyedik alkalommal megrendezett szabadtéri koncerten ezúttal német hagyományőrző dallamok csendültek fel a Thomas Miklós vezette budafoki Brüders Kapelle fúvószenekar jóvoltából. A trombiták, klarinétok és tubák varázsolta polkák, valcerok és indulók kellemes délutánt szereztek a verőfényes napsütésben, árnyékos fák hűvösében ülő szépszámú hallgatóságnak.
A rózsakertben bóklászva meglehetősen ellentmondásos kép tárul a látogató elé: gyönyörű rózsák és az ebek harmincadjára kerülő parlag, a kert hatalmas, emblematikus, virágzó hársfái és a mindenütt tért nyerő gaz.
Nincs még ugyan veszve minden, látszik az igyekezet, a tövek meg vannak metszve, nincsenek tetvek a növényeken, folyamatosnak tűnik a parcellák kapálása, de látható, hogy ide bizony több akarat, több pénz kellene. Több ember a kert, az utak karbantartására, nem is beszélve arról, hogy az állomány – időjárástól és gondozatlanságtól – egyre pusztuló töveit, sőt, már a hiányzó komplett fajtasorait is rendben pótolni kellene, mert így lassan visszafordíthatatlanná lesz a fogyás.
Ezért is méltánylandó a Budatétényi Polgári Kör fellépése a Rozárium megmentéséért. A nemes kezdeményezés ünnepi állomásai a rózsanyíláskor évről évre színvonalas programmal megtartott, vasárnap délutáni rózsakoncertek.
A budatétényi rózsakert és Klauzál Gábor kapcsolatáról néhány sor honlapunk egy másik írásából:
„A kerületünk középpontjában elhelyezkedő Budatétény arculatát régen a kertészetek határozták meg. Ezek közül országos, sőt nemzetközi szinten is kiemelkedő a Budatétényi Rozárium, mely valaha Európa leghíresebb rózsagyűjteménye volt. Megjegyezzük, hogy az 1850-es években éppen Klauzál Gábor alapított e helyen először dísznövénykertészetet, mely 1906-ig működött. Ennek bizonyos értelemben jogutódja az 1950-ben megnyílt rózsakert, mely fénykorában nem csak botanikai, hanem kulturális központ is volt: az évente megrendezett rózsakiállítások szoborbemutatókkal, koncertekkel párosultak. A hetvenes években a virágzáskor megrendezett kiállítás volt az év legjelentősebb kerületi kulturális attrakciója.”
Prim György
A képekre kattintva azokat nagyobb méretben is megnézheti.
