Klauzál Napok Tétényben 2007 - 2.
Batthyány Lajos és Klauzál Gábor – vetítettképes előadások a Nagytétényi Kastélymúzeumban 2007. április 28-án.
A délutáni program előtt már jó órával nagy sürgés-forgás volt a Nagytétényi Kastélymúzeum dísztermében. Egyik tagtársunk J. P. – aki ezt már korábban is kezdeményezte – egy profi audio-rendszert szerelt fel keverőpulttal-erősítővel-állványos hangszórókkal-mikrofonokkal, hogy egyrészt az előadók minden szavát jól lehessen érteni még a terem legtávolabbi pontjában is, másrészt, hogy az értékes előadások hanganyaga is az utókorra maradjon. És lőn, mindkét nap minden tökéletesen működött!
A szombati fő program 2 órakor kezdődött a Kastélymúzeum kedves munkatársának, illetve a KGT elnökének bevezetőjével.
Majd Pelyach István történész több mint egy órás nagyszerű előadást tartott gróf Batthyány Lajos életéről, a 48-as szerepvállalásához vezető útról, a törvényesség iránti elkötelezettségéről, az első magyar kormány létrejöttéről, tevékenységéről a szeptemberi lemondásig, Batthyány meghurcolásáról a sortűzig. Természetesen érintette az előadás Batthyány Lajos és Klauzál Gábor kapcsolatát, a felső- és alsótáblában mondott reform-országgyűlési beszédeik összehangoltságát, majd a kormány-béli tevékenységüket.
A "tétényi" Klauzál Gábor életéről, jelentőségéről, Kistétény-béli szerepéről szólt ezután dr. Dobos Károly, a KGT elnöke. Vetített képekkel illusztrált előadása kerek összefoglalását adta a 48-as földművelés-, ipar- és kereskedelemügyi miniszter életének, kiemelten foglalkozott Klauzál kistétényi vonatkozásaival, szőlész-borászi, faiskolai gazdálkodásával, a Szent Mihály kápolna fenntartására irányuló támogatásával, Deák Ferenccel való barátságával, ezzel kapcsolatosan a kiegyezés előkészítésével.
A kitűnő előadások után a hallgatóság kapta meg a szót és nem csalódtunk várakozásunkban. A délután – hogy úgy mondjam – VIP vendége Urbán Aladár professzor úr (az elismerten legjelentősebb Batthyány-kutató) hozzászólásával és egy eddig ismeretlen levél bemutatásával színesítette az első miniszterelnökünkről alkotott képet.
A továbbiakban egy, a jelenlévők soraiból felvetett témában (Batthyány Lajos özvegyének állítólagos jövendölése kapcsán) bontakozott ki még diszkusszió, melyhez csatlakozott a körünkben szintén ott lévő dr. Pálmány Béla (az Országgyűlés levéltárának vezetője) is személyes családi történetével, amiből kiderült, hogy az ő nagyapja és nagyanyja jelen volt Ferenc Ferdinánd trónörökös szarajevói merényleténél és a segítségnyújtásban is közvetlenül részt vettek.
Nem feledkezhetünk meg Bartos Mihály barátunk kiegészítő felszólalásáról sem, aki többek között a 48-as miniszterek magyar postabélyegeken való megörökítéséről, illetve nem-örökítéséről beszélt.
A dísztermi program befejezéseként a KGT elnöke a 2004-es Klauzál-borokkal köszönte meg előadóink közreműködését és a múzeum vendéglátását.
![]() |
A Kastélymúzeum-béli délután folytatásában a múzeum kedves fiatal főmunkatársa, Reichart Dóra értő vezetéssel kalauzolta az érdeklődőket a múzeum korabeli bútorai között, melyet ez úton is külön köszönünk neki.
![]() |
Prim György – 2007. május
Társaságunk tagjai készítették a képeket, amelyekre kattintva azok nagyobb méretben is megtekinthetőek.
