Gróf Batthyány Lajos politikai pályája és halála
Dr. Urbán Aladár egyetemi tanár – 2007. október 6-i Történelmi szalonunkon tartott – előadásának összefoglalója.
Az előadó bevezetésül elmondta, hogy Batthyány Lajos születési évét: az 1807. esztendőt csak mintegy ötven éve tudjuk pontosan, mert a korábbi lexikonokban az 1806. esztendő szerepelt. A gróf fiatalkorát áttekintve elhangzott, hogy öt éves volt, amikor apja meghalt, s nyolc esztendős korában anyja egy főúri gyermekek számára fenntartott bécsi bentlakásos intézetbe adta.
![]() |
Tizenkilenc éves korában belépett a hadseregbe, ahonnan nagykorúságát elérve huszonnégy évesen lépett ki, hogy átvegye apai örökségét. Ikervári kastélya a környék földesurainak találkozóhelye lett, s itt ismerte meg a hazai politikai valóságot.
![]() |
Az ikervári kastély |
Az előadás Batthyány miniszterelnöki tevékenységét a határozott és gyors döntési képességgel jellemezte. Így március 23-án a fővárosi radikálisok elégedetlensége miatt azonnal bejelentette kormányának névsorát; május elején Bécsben kiharcolta, hogy a király a magyar hadügyminiszter alá rendelje az országban állomásozó sorkatonaságot, s június elején Innsbruckba menekült udvarnál leleplezve Ferenc Károly főherceg ügyeskedéseit elérte, hogy szentesítsék az Erdély uniójáról szóló törvényt. Batthyány nem vállalt tárcát, de volt „tárcaszintű" feladata, mert az első pesti minisztertanácson a hadügyminiszter helyett magára vállalta az új törvények értelmében felállítandó nemzetőrség szervezését. Majd május közepén a délvidéki szerb fenyegetés és a kis létszámú sorkatonaság miatt indítványozta, hogy toborozzanak önkénteseket. Ezek az alakultatok lettek a honvédek, amelyeknek a szervezését ugyancsak Batthyány ellenőrizte. A három évre jelentkezett önkéntesekből tíz zászlóaljat szerveztek, amelyet Batthyány csak akkor bocsátott a hadügyminiszter rendelkezésére, amikor azok kellően felszerelve és kiképezve voltak.
![]() |
Jellačić horvát bán |
![]() |
Lamberg gróf |
Batthyány pöréről és kivégzéséről az előadó mindenekelőtt arra figyelmeztetett, hogy a volt miniszterelnök maga adta magát az ellenség kezére; mert részt vett abban a békeküldöttségben, amelyet a közeledő Windisch-Grätz fővezérhez indított az országgyűlés december 31-én. A küldetés eredménytelen volt, s az osztrákok által megszállt Pestre visszatért Batthyányt január 8-án azonnal elfogták.
![]() |
Laibach (ma Ljubljana) vára |
Az előadó abban összegezte az első felelős magyar miniszterelnök szerepét, hogy minisztertársaival együtt az új törvények értelmében kísérletet tett a polgári Magyarország megteremtésére, s hogy a honvédség megszervezésével létrehozta azt a mintát, amelyek alapján 1848 őszén fölépítették a szabadságharc tömeghadseregét.
Dr. Urbán Aladár – 2007. november
