Klauzál Napok Tétényben 2008 - 1.
2008. április 26-án, szombat délután több mint 80 fő gyűlt egybe a Nagytétényi Kastélymúzeum boltíves falai közt, hogy a társaság elnökének előadását, a megtisztelő hozzászólásokat kísérje figyelemmel, borok ízét, rózsák látványát élvezze.
![]() |
Nagy örömünkre szolgált, hogy megtisztelte rendezvényünket családjával együtt Preiningerné Erményi Magdolna, aki a hegyközségek lapjának, a Borászati Füzeteknek rovatvezetője, és felszólalásában felajánlotta, hogy a Borászati Füzetekben a rendezvényről megjelenési felületet biztosít egyesületünk számára.
Két Polgári Casinótól is vendégeink voltak. A Kaposvári Polgári Casino elnöke Dr. Szép Tamás és vezetőségi tagja Dr. Berta Gyula, akiktől érvényes meghívásunk van Kaposvárra. Szili Kristóf a Budai Polgári Casinót képviselte.
![]() |
A házigazda Kastélymúzeum részéről Fodor Andrea nyitotta meg a rendezvényt, meleg szavakkal köszöntötte az egybegyűlteket, kellemes délutánt kívánva.
(Ezúttal a földszinti boltíves termet használhattuk az előadásra és a várható érdeklődésre tekintettel a vásznat is úgy helyeztük el, hogy az átjáróból és az előző teremből is követhetőek legyenek a vetített képek.)
Ez után Glattfelder Tamás, egyesületünk alapító tagja és pénztárosa az ünnephez és a Klauzál Napok Tétényben megnyitójához méltóan beszélt:
Majd kezdetét vette a fő megemlékező előadás Bor, rózsa és Klauzál címmel, ami Dr. Dobos Károlynak, az egyesület alapító elnökének a saját és a tagok segítségével összegyűjtött kutatásai eredményein és dokumentációin alapult.
A vetített képeket rendhagyó módon borkóstolás kísérte-ízesítette.
![]() |
Arról is hallottunk, hogy Klauzál március 15-i kiemelkedő szerepét mennyire nem ismeri az ország. Ennek a helyes megörökítésére az egyik első lépés éppen Urbán Aladár lentebb idézett könyve. Klauzál a Batthány kormányból kihagyhatatlan, 5 osztály tartozott minisztériumába (a miniszteri titulusában fel nem sorolt posta és egészségügy a leginkább elfeledett). Minden területen hosszú távra tervezett.
Az önkényuralom idejében kerül Kistéténybe és itt is példát mutat. Szőlőjének, kertjének, családjának és a helyi közösségnek él. Minőségi, megújuló szőlészkedést hirdet meg. „Karthágó eltörlendő!” Ez volt Klauzál híres borászati mondása, mellyel a szőlészet-borászat gyökeres megújítását hirdette meg. Új fajtákat és új módszereket, teljes felújítást követelt.
Amikor az előadó elmondta, hogy Lónyay Gábor hegyaljai birtokáról hozattak furmintot Kistéténybe, az akkoriban világhírű Sashegy-Budai borvidékre, megjelent egy korábbi György-villa béli rendezvényről ismert Szalai Gyula sommelier kedves segítő hölgyek kíséretében és szíves szóval kínálta és töltötte pohárba a bort, elsőként a Heidrich pince kellő hőfokra hűtött 2003-as Tokaji Furmintját.
![]() |
A végén pedig a díjnyertes kistétényi vörös -- ami egy kisburgundi volt -- megidézése történt, a lesencetomaji Pinot Noir-ral a Vivamus-tól.
A gesztus különösen jó kedvre derítette a borokat fogyasztókat és egyre oldottabb hangulatot varázsolt az évszázados falak közé.
![]() |
Klauzál és Korizmics kistétényi mezőgazdasági tevékenysége megalapozta mindazt, amire ma a kerületben büszkék vagyunk: Bor, rózsák, csonthéjasok. Nemhiába említette Mercz Árpád a hozzászólásában, hogy szerinte csak 2 magyar mezőgazdasági miniszter volt, Klauzál Gábor és Darányi Ignác.
![]() |
És jelen volt feleségével Urbán Aladár professzor, a jeles Batthyány-kutató (a tavalyi Battyhány-emlékévi rendezvényeink nagysikerű előadója) és a program után személyesen dedikálta a legteljesebb, 500 oldalas, kutató történészi pontossággal dokumentált „Gróf Batthyány Lajos miniszterelnöksége, fogsága és halála” című, frissen megjelent monográfiáját.
Nagy örömünkre körünkben köszönthettük feleségével együtt a Klauzál Gábor Társaság tiszteletbeli tagját, Márk Gergelyt, a budatétényi Rozárium megteremtőjét is, aki dedikálva az általa írt „Magyar rózsák könyvét”, barátsággal és tisztelettel ajánlotta egyesületünknek.
És immár mondhatjuk hagyományosnak, ez évben is megtisztelte jelenlétével a KGT rendezvényét Lendvai Ildikó, kerületünk országgyűlési képviselője. De nem hagyhatjuk említés nélkül, hogy a kerület korábbi polgármestere, Hajas Ervin is átjött egy másik nagytétényi eseményről a Kastélyba, még a Nagytétényi Polgári Kör kedves vezetőnőjét is saját rendezvényéről időlegesen átcsábítva.
A kitűnő hangulatot fokozta, hogy az előadás után a hozzászólásokat Márk Gergely kezdte, akit a társaság elnöke a miatt is külön köszöntött, hogy négy hete az Akadémia dísztermében Magyar Örökség díjban részesült. Gergely bácsi elmesélte a budatétényi Rozárium létrejöttének történetét -- mondhatni kulisszatitkait --, majd a prosperitás évtizedei utáni jelenlegi beszűkült állapotból való kilábalás iránti reményét osztotta meg velünk. (Később –kérdésünk után – megállapodtunk, hogy előzetes egyeztetést követően rózsanyíláskor meglátogatjuk törökbálinti rózsakertjében.)
Budafok-Tétény idei díszpolgára, dr. Mercz Árpád személyes emlékkel, boros adalékkal vette át a szót: a György-villa pincéjének -- az ötvenes években levésett -- hajdani képei bizonyították, hogy már a török idők előtt barátok művelésében is volt szőlő a környéken.
Majd utóbb, a jelenlévők közüli felkérésre második hozzászólásában borokról, borászkodásról, hordókról beszélt, többször is megnevettetve hallgatóságát már a díszpolgártalálkozón is élvezett stílusával. Utalván kiterjedt szakírói munkásságára, egyben a már gyerekkorban kezdett szőléskedésre az élete mottójával kezdte: „Könnyű volt számomra a toll, és nem volt nehéz a kapa”.
Beszélt arról is, hogy budafoki születésűként a borászatban töltött hosszú évtizedek alatt összegyűjtötte a budafoki pincékben lévő díszfaragott hordók történetét, ami kiadásra várna, de eddig hiába, egyelőre nem akadt kiadó, amely fantáziát látott volna az igazi kuriózumnak számító díszhordó-történetben. Holott szakemberek véleménye szerint lenne érdeklődés a míves hordófenék-képek és történetük iránt. Talán majd most!
Nem maradt ki a hozzászólók közül kerületünk első díszpolgára, Munkácsy Karcsi bácsi sem, azzal kezdvén: lelki feltöltődés reményében jött, és nem csalatkozott. Minden klauzálosnak jól estek szavai, amelyekkel az elmúlt három évben a társaság rendezvényein tapasztaltakról mondott dicsérő köszönetet. És – a mostanában látottak alapján -- bizodalmát fejezte ki a Rozárium ujjá-éledésében.
![]() |
Két aranyos kisasszonka hozta a bonbonos dobozba rejtett jegyeket és egyikük kihúzta a számot. 28! Kié a huszonnyolc? Kis morajlás, de senki sem jelentkezett. A hirdető – a KGT elnöke – újfent hirdette: nyert a huszonnyolcas, tessék jelentkezni.
![]() |
Erre a döntés, nem várhatunk estig, újra sorsolunk!
És a két kisasszonka újból nekiveselkedett. Az egyikük tartotta a dobozt, megkeverte ismét a jegyeket, a másik kihúzta: 31! Kié a harmincegyes???
Erre nagy derültség közepette felállt Lendvai Ildikó és széles mosollyal mutatta, az övé a harmincegyes!
Hát így esett az eset.:)
![]() |
Ugyanis szintén a Plantart jóvoltából minden hölgy elmenetelkor egy szál rózsát kapott, választása szerint fehéret, rózsaszínt, vagy vöröset. És, hogy az urak se menjenek haza üres kézzel, választhattak a cserepes jácintok, és mini nárciszok közül, családjuknak ezzel is mutatva, hogy jó helyen jártak. Minden szempontból jó helyen.
Dobos Károly - Prim György - május 3.
Társaságunk tagjai és vendégeink készítették a képeket, amelyekre kattintva azok nagyobb méretben is megtekinthetőek.
