Történelmi időutazás
Történelmi szalonbeszélgetést tartottak, a Klauzál Gábor Társaság szervezésében, Széchenyi és kortársai tudományos és műszaki alkotásai” címmel a Vojnovich-Huszár Villában, 2008. október 11-én, szombaton a kora esti órákban.
(Városházi Híradó - 2008. november 14., XVI. évfolyam 22. sz. 11. oldal)
Történelmi szalonbeszélgetést tartottak, a Klauzál Gábor Társaság szervezésében „Széchenyi és kortársai tudományos és műszaki alkotásai” címmel a Vojnovich-Huszár Villában, 2008. október 11-én, szombaton a kora esti órákban. Az est meghívott vendége, Dr. Gazda István történész, a Magyar Tudománytörténeti Intézet igazgatója érdekfeszítő előadásával szinte visszarepítette hallgatóságát az időben, a XIX. század fejlődő Magyarországára.
![]() |
Dr. Dobos Károly, a Klauzál Gábor Társaság elnöke emlékeztette a jelenlévőket, hogy a Történelmi Szalon kapcsán immáron ötödik alkalommal gyűltek össze az érdeklődők, ezúttal a több, mint száz esztendős budatétényi villában. Az előző években is olyan neves, a történelemtudományokban kimagasló eredményeket elért szakembereket hívtak meg a beszélgetésekre, mint Katona Tamás, Szabad György, Dinyés László, valamint Urbán Aladár, akik a Reformkorról, Klauzál Gáborról és az 1848-49-es Forradalom és Szabadságharc eseményeiről, majd az azt követő megtorlásokról,
a vértanúk sorsáról nyújtottak érdekes részleteket az érdeklődőknek. Ezúttal a Reformkor kezdetének számító 1825-ös országgyűléstől kezdve kaphattunk betekintést Klauzál Gábor korába, elsősorban a természettudományon keresztül.
A történész előadásában megemlékezett Dr. Schultheisz Emilről, az orvostörténeti kutatások egyik kimagasló eredményeket elért kutatójáról, akit a közelmúltban az illetékes bírálóbizottság
a Magyar Örökség-díjjal jutalmazott több évtizedes tudományos munkásságáért. A hallgatóság többek között megtudhatta a neves előadótól, hogy a közelmúltban fejezte be Kapronczay Károly történész kollégája kétkötetes tanulmányának a szerkesztését, amely az 1848-49-es időszak orvosi eredményeit kutatta. A továbbiakban is számos korabeli érdekességet hallhattunk a tudománytörténésztől, Széchenyi István maláriájáról, Semmelweis Ignác és Bolyai János betegségeiről, melyek alapján másként látjuk az ő történetüket. Az órák szinte észrevétlenül teltek el. Az előadó teljesítményét a telt házas közönség lelkes tapsviharral köszönte meg. Aki megjelent ezen az emlékezetes estén nem bánta meg, hiszen egy kellemes társaságban számos ismerettel lett gazdagabb.
Kertész László - 2008. november 14.
