Klauzál Gábor Társaság - Budafok-Tétény hagyományőrzői
Nem ismeretlen a Klauzál Gábor Társaság neve a főváros helytörténetével foglalkozók körében. Nem is titok az, bárki olvashatja, aki elegáns külsejű, információkban gazdag honlapjukra ellátogat (www.klauzal.hu). (Budapesti Honismereti Társaság Városunk c. lapja 2009. januári száma, XII.évf./1.)
Harmadik alkalommal rendezték meg 2008 áprilisában a Klauzál Napok Tétényben elnevezésű kétnapos, négy helyszínen zajló rendezvénysorozatukat. Idén mottójuk a „Bor, rózsa és Klauzál” volt. Történeti tárgyú előadások, koszorúzás, borkóstoló, iskolai vetélkedő, stb. alkotta programjukat.
A FSZEK Budafoki Könyvtárában július 23-án hármas könyvbemutatót tartottak. Ekkor mutatták be a társaság 2007. évi évkönyvét nyomtatott és digitális formában, több mint 100 képpel, 104 oldalon, a népiskolák számára készült 1918-ban kiadott tankönyv reprintjét (Mézes János: A magyar nemzet története) és Szmollény Nándor 1903-ban kiadott művének (Klauzál Gábor – Az első magyar kereskedelemügyi miniszter és közgazdasági reformküzdelmeink) reprintjét.
Utóbbi kis, 78 oldalas kötet igazi unikum, máig a legteljesebb kiadvány, amely Klauzál Gábor életművéről szól. Részletesen tárgyalja a reformkor gazdaságpolitikai, politikai küzdelmeit, Klauzál Gábor állásfoglalásainak jelentőségét, az országgyűléseken történteket, a szabadelvű ellenzék tevékenységét, a márciusi eseményeket, Klauzál Gábor miniszterségét, a szabadságharc utáni történéseit. Deák Ferenchez hasonlóan Klauzál is rendőri felügyelet alatt állt, 1861-ben, Szeged első kerületének követeként tért vissza a politikai küzdőtérre. A kiegyezés előtt a földművelés-, ipar- és kereskedelemügyi miniszteri tisztségre jelölték, ezt azonban nem élte meg, 1866-ban elhunyt. A reprint kötet szerzője Szmollény Nándor, szegedi tanár, közíró és színháztörténész volt.
![]() A társaság tagjai Dombóváron a Kossuth-szoborcsoport egyik részénél |
A Budafoki Pezsgő- és Borfesztivál keretein belül ismét feltűnik a társaság egyik rendezvénye: a Záborszky-pincének szeptember 7-én egy művészi díszfaragást adományoznak, a Klauzál-díszhordó ünnepélyes avatásával. Az adományt Dobos Károly, a társaság elnöke adta át.
Október 11-én a Vojnovich-Huszár Villában Gazda István kandidátus a 19. századi tudománytörténeti kuriózumokba (pl. a Magyar Tudós Társaság életre hívása, az 1837-ben alakult Orvosegylet, az 1841-ben alakult Természettudományi Társulat, stb.) és az 1850-es, 60-as évek tudósvilágába adott betekintést Történelmi Szalon című sorozatukban.
Gábriel Tibor - 2009. január
