Március 15-i ünnepségünk a Klauzál-villánál
Az első budatétényi március 15-i emlékhelyen 2009. március 14-én délután 3 órakor immár harmadik alkalommal tartottuk meg ünnepi koszorúzással egybekötött megemlékezésünket.
Kerületünk 2007-ig ’48-as emlékhelyet nélkülöző városrészében: Budatétényben, 2 évvel ezelőtt emlékeztünk meg először nemzeti ünnepünkhöz méltó helyszínen március idusáról. Az idén immáron harmadik alkalommal megrendezett ünnepségünkön, a Klauzál Gábor Társaság meghívására több mint 50 fő részvételével emlékeztünk a sajtószabadság és a pesti forradalom napjára és tisztelegtünk Magyarország első felelős Minisztériumának, a Batthyány-kormány földművelés-, ipar- és kereskedelemügyi minisztere Klauzál Gábor emléke előtt, a budatétényi Klauzál-villa falán 2006-ban közadakozásból elhelyezett emléktáblánál.
Jelen volt több civil szervezet, így a helyi Budatétényi Polgári Kör és a szomszédos Baross Gábor Telepi Polgári Kör elnöke és tagjai, az országos hatósugarú Kossuth Szövetség tiszteletbeli elnöke, több intézmény képviselője és vezetője, így a kerületi Klauzál Gábor Budafok-Tétényi Művelődési Központ igazgatója: Antal Gábor és az Országgyűlés Levéltárának ny. vezetője: Pálmány Béla történész. Megtisztelte jelenlétével ünnepünket több kerületi díszpolgár (dr. Gazdag László ny. iskolaigazgató, borász, prof. dr. Köteles György ny. főorvos, dr. Kárpáti Zoltán sebész-főorvos, Priska József Tamás ’56-os szabadságharcos és dr. Mercz Árpád ny. főiskolai tanár, borász), s ott volt Lendvai Ildikó országgyűlési képviselő és Szabolcs Attila jelenlegi illetve Hajas Ervin egykori polgármesterek.

|

|
A megjelenteket dr. Dobos Károly, a Klauzál Gábor Társaság elnöke köszöntötte. Beszédében kihangsúlyozta: Budatétényben két módon is ünnepelhetjük március 15-t: egyfelől visszatekinthetünk az 1848-49. évi forradalom és szabadságharc kezdetére míg másodsorban megemlékezhetünk Klauzál Gábor március 15-i szerepéről. A köszöntőbeszéd folytatásában bejelentésre került a szombati ünnepnek különös apropót adó hír, miszerint aznap jelent meg „Klauzál Gábor, Iratok, beszédek, megemlékezések” címmel új, egyesületi kiadású könyvünk, melynek az 1848-as 12 pont mintájára a nyomdából kikerült frissen nyomott példányait a helyszínen már kézbe is vehettek az érdeklődők.

|
Ünnepi előadónk Karacs Zsigmond történész, a Kossuth Szövetség országos alelnöke, a Budapesti Honismereti Társaság alapító tagja és volt alelnöke jóvoltából (váratlan betegsége okán sajnálatosan nem tudott személyesen jelen lenni, így Lükő Szabolcs alapító tagtársunk tolmácsolásában) hallgathattuk meg kitűnő írását „Klauzál Gábor a közcsendvédelmi bizottság élén” címmel.
Az ünnepi szónoklat utáni koszorúzás résztvevőit dr. Dobos Károly szólította. Először dr. Janóczki Katalin és Lükő Szabolcs koszorúzott a Klauzál Gábor Társaság nevében, majd Kolláthné Hollóssy Rita elnök és Janzsó János a Budatétényi Polgári Kör, majd Sümegi János alelnök a Baross Gábor Telepi Polgár Kör, majd Priska József Tamás díszpolgár és Priska Józsefné a Politikai Foglyok Szövetsége, utána Gavlik István örökös tiszteletbeli elnök a Kossuth Szövetség nevében. Végezetül Szabolcs Attila polgármester helyezte el a kerület nevében koszorúját és Hajas Ervin korábbi polgármester a megemlékezése virágait.
2009. március – Dobos Károly, Hódi Szabolcs
Előzmények:
2007. évi megemlékezés: Hagyományteremtő ünnepség a Klauzál-villánál »
2008. évi megemlékezés: Megemlékezés a Klauzál emléktáblánál »

Csoportkép a Klauzál-villa előtt
(2009. március 14.) |
Az ünnepségről további fényképfelvételek tekinthetők meg a XXII. kerületi önkormányzat honlapjának fotóalbumában (Papp Tibor felvételei) illetve ui. beszámoló olvasható megemlékezésünkről: Koszorúk a Klauzál-villa falán.
