II. Klauzál születésnap a Klauzál-díszhordónál
Klauzál Gábor emléke előtt tisztelegve 2009. november 18-án, egyesületi névadónk születésnapján, egyben Társaságunk alapításának (közelgő) 5. évfordulója kapcsán idén második alkalommal hívtuk meg Barátainkat, Pártolóinkat és Partnereinket a budafoki Záborszky Pincészetbe.
![]() |
Idén (rendhagyó módon) kettős ünnepet ültünk. Egyfelől ’48-as miniszterünk 205. születési évfordulóját, míg másodsorban a bicentenárium évében alakult egyesület alapításának
közelgő 5. évfordulójára emlékeztünk.
A program:
19.00 - 19.15 |
Rövid megemlékezés a Klauzál-díszhordónál és együttműködő partnereink köszöntése Pódiumbeszélgetés és borkóstolás dr. Urbán Andrással, a Promontórium Borlovagrend nagymesterével – a beszélgetést vezeti Dobos Károly Állófogadásos vacsora, kötetlen beszélgetéssel, közben „pódiumbeszélgetés” vendégeinkkel |
A rendezvényt dr. Dobos Károly, a Klauzál Gábor Társaság elnöke nyitotta meg üdvözölve azokat a körünkben megjelent partnereinket és támogatóinkat, akik az elmúlt 5 évben együttműködtek velünk, aktívan részt vettek programjainkon.
Köszöntve lettek (illetve ezúton köszönjük megtisztelő részvételüket):
A születésnapi megemlékezésre tagjaink, valamint a meghívottak az alábbi névre szóló meghívót kapták:
A pódiumbeszélgetés megnyitása előtt Dobos Károly elnök ismertette egyesületünk szoborállítási elképzelését és bemutatta a tervezés első fázisába bevont Majoros István, kerületünkben élő szobrászművészt, aki magával hozta az 1:10-es léptékű Klauzál-szobor viasztervét, azzal az együttes reménnyel, hogy rövidesen lesz rá pénz és lehetőség, hogy Klauzál Gáborról egészalakos szobor készülhessen a kerületünkben.
A köszöntés után a meghívottak helyet foglaltak és megkezdődött a pódiumbeszélgetés dr. Urbán Andrással, a Promontórium Borlovagrend nagymesterével. A beszélgetést vezető Dobos Károly először a közelmúltban hunyt el dr. Gazdag László díszpolgárról, a Borlovagrend hajdani nagymesteréről emlékezett meg…
![]() |
Klauzál Gábor az 1850-es években birtokot vett Kistétényben, melynek központjában álló villája körül szőlőbirtok is volt. Itt borászkodott a passzív rezisztencia éveiben. Ezért tekinthetjük Őt városrészünk mai borászai előhírnökének.
|
A beszélgetés során érdeklődött Dobos Károly a lovagrend ünnepi viseletéről, melyről megtudtuk, hogy régen a budafoki borkereskedők vitték ilyen ruhában a boraikat.
Sok minden más mellett szóba került még, hogy vajon Klauzál Gábor milyen szőlőfajtákat nevelhetett a birtokán. Ezeket ma már nem nagyon ismerjük: csókaszőlő, gohér, kis fehér, kövérszőlő és mézesfehér… Talán a kadarka (akkoriban kistétényi vörösnek is hívták) az, amit ma több borász újra telepít.
A Pódiumbeszélgetés részeként megkóstolhattuk a borfesztiválokon díjnyertes borok közül hármat:
2008-as évjáratú fehérbor Etyekről, Romsics László főborász jóvoltából. (Mercz Árpádtól megtudhattuk, hogy a fajta Muscat Ottonel és Csabagyöngye keresztezéséből származik, amit Kocsis Pál alkotott az 1930-as években. Fehér húsokhoz és halakhoz ajánlott fogyasztani.) |
|
2006-os évjáratú vörösbor Szekszárd környékéről. Kékfrankos, Merlot és Cabernet Sauvignon házasításából jött létre ez a lágy savakat tartalmazó bor. (Megtudtuk, hogy 2009-es szürettől kezdve tilos a magyar címkéken feltüntetni azt a szót, hogy cuvée. A franciák ezt a szót a pezsgő alapborok házasítására használják, ezért levédették a kifejezést.) |
|
3. Promontórium Borlovagrend - Cabernet Sauvignon 2005-ös évjáratú óvörös bor Pázmándról, Cabernet Sauvignon és Merlot házasításából. |
A pódiumbeszélgetés után következhetett a vacsora, melynek keretében megízlelhettük a budafoki Borkatakomba chéfje (a szakácsművészet olimpiai bronzérmese, világbajnoki ezüstérmese, a Magyar Nemzeti Gasztronómia Szövetség legmagasabb kitüntetésével: Venesz József–díjjal elismert Révész József) „titkos receptje” szerint elkészített kolozsvári töltött káposztát, melyet házigazdánknak köszönhetően a hely szelleméhez méltóan, az alkalom kötetlenségéhez illesztve chafingekből felszolgált büféfogadásként fogyaszthattak el vendégeink.
A fenséges Hungarikum elfogyasztása közben asztaltársaságok alakultak ki és jó hangulatú beszélgetések folytak.
A vacsora végeztével a pódium előtt kötetlen beszélgetés kezdődött vendégeinkkel, partnereinkkel és támogatóinkkal:
![]() |
„Emlékek nélkül, népeknek híre csak árnyék” |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
A kötetlen beszélgetést egy tárlatvezetéssel felérő pinceséta követett a „pince pincéjében”, vagyis a Záborszky Pincészet (egykori nevén: Pest Megyei Pincegazdaság V. számú pincéje) ún. 4-es ági tanpincéjében lévő faragott díszhordósorához, melyet legautentikusabb kútfőként a hordók többségét faragó Gudricza István faszobrász vezetett. Az érdeklődő vendégekkel tartott házigazdánk Békési Imre pincegazda is.
Megtekinthettük a fősoron, a többségében az 1970-es, ’80-as években faragott ~1100÷2000 literes faragott magyar ászokhordókat és a kóstolótermet díszítő 4 db, ~2400÷2600 literes ovális ún. svábhordót, melyeken híres borvidékek címereit ábrázolták, borászati műveleteket jelenítettek meg illetve a borászathoz köthető neves történelmi személyeknek állítottak emléket (annakidején évente több hordófeneket is megfaragtattak).
A közel 100 résztvevő nagyon jól érezte magát ezen az estén. A legelhivatottabbak késő éjszakáig kitartottak, nem eresztve el őket a leendő Borskanzen vendégmarasztaló miliője…
Köszönet Dobos Károlynak és Hódi Szabolcsnak az est megszervezéséért, Juhász Péternek a hangtechnikáért, a Záborszky Pincészetnek a hely és főként a rabul ejtő atmoszféra biztosításáért. További köszönet támogatóinknak: Budafok-Tétény, Budapest XXII. kerület Önkormányzatának, a Promontórium Borlovagrendnek, a Törley Pincészetnek és Romsics Lászlónak illetve Debreczeni Kálmán borásznak.
Kovácsné Tapolcsányi Valéria
Hódi Szabolcs
2009. december
