Klauzál Napok Tétényben 2011 – 3.
Megemlékezések Klauzál Gábor budatétényi emlékhelyeinél I. Április 30-án, szombaton, a Klauzál Napok második napján hagyományosan végigjártuk Klauzál Gábor budatétényi emlékhelyeit: a Szent Mihály kápolnát és a Klauzál-villát, mindkét helyen megemlékezve Kistétény 1850-es ’60-as években volt legnagyobb kisugárzású lakójáról.
Megemlékezések a Szent Mihály kápolnánál
Szombaton délelőtt 11 órakor folytatódott rendezvényünk, Hernády Zsolt történész „Az aradi vértanúk özvegyei” című
![]() |
Az előadást megelőző technikai előkészületek percei sem teltek üres várakozással Sisak András tanár úrnak köszönhetően, aki az 1861-ben íródott „Az aradi tizenhárom balladája” című ének sorait tanította, megfelelő hangulatot teremtve az előadáshoz.
Jaj, de búsan süt az őszi nap sugára az aradi várbörtönnek ablakára, szánja azt a tizenhárom magyar vitézt, ki a tömlöc fenekén a halálra kész. Elítélték sorban mind a tizenhármat, szőttek-fontak a nyakukba ezer vádat, elnevezték felségsértő pártütőknek, mert a magyar szabadságért harcra keltek. Uram Isten, az ítélet akasztófa, mintha rablók, útonállók lettek volna, mintha méltók nem volnának egy lövetre, katonákhoz, férfiakhoz illő végre. Aradi vár, aradi vár, halál völgye, tizenhárom magyar vitéz temetője, I: viruljanak sírjaikon vérvirágok, felejthetetlen légyen az ő haláluk. :I Leiningen gróf, Damjanich János, Kiss, Poeltenberg, Láhner, Lázár Vilmos, Aulich, Knezic, Nagysándor, Schweidel, Török, Dessewffy, gróf Vécsey – Éljen a magyar szabadság, éljen a haza! |
A majd 40 főnyi hallgatóság soraiban jelen volt Schweidel József kerületünkben élő déd- és ükunokája: Kircsfalusy Vilmosné és leánya Kirtsch Annamária, Karacs Zsigmond történész és dr. Pálmány Béla az Országgyűlés Levéltárának ny. levéltárosa is.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Az érdeklődő hallgatóság |
Hernády Zsolt nemcsak szigorúan az aradi tizenhárom özvegyéről: Damjanich Jánosné Csernovics Emíliáról, Dessewffy Arisztidné Újházy Antóniáról és Dessewffy Arisztidné Szinyei Merse Emmáról, Kiss Ernőné Szentgyörgyi Horváth Krisztináról, Knezić Károlyné Kapitány Katalinról, Láhner Györgyné Lucia Conchettiről, Lázár Vilmosné Reviczky Máriáról, Leiningen-Westerbug Károlyné Sissány Elízről, Poeltenberg Ernőné Paulina Kakowskáról, Schweidel Józsefné Domicella Bilinskáról, Vécsey Károlyné Duffaud Karolináról és természetesen Nagysándor József jegyeséről a későbbi Klauzál Gáborné Schmidt Emmáról emlékezett meg, hanem a szintén tragikus sorsú Ormai (Auffenberg) Norbert és Hauk Lajos vértanúk özvegyeiről Rozsváry (Kornhofer) Vilmáról és Anna Ruthnerről. Végül megemlékeztünk a szabadságharc „leghíresebb” mártírjainak özvegyéről: Batthyány Lajos miniszterelnök feleségéről, Zichy Antóniáról, aki az aradi vértanúk feleségeivel együtt minden év október 6-án gyászmisét mondatott, s akinek megjelenése egy-egy eseményen az önkényuralom elleni tiltakozásnak számított. A vértanúk életében nagy szerepet játszottak azok az asszonyok, akik hűségesen kitartottak mellettük, és akik életét szintén gyökeresen megváltoztatta a szabadságharc. (Az elhangzott előadásból Hernády Zsolt történész által honlapunk számára összeállított tanulmány itt olvasható.)
![]() |
![]() |
![]() |
A kápolna mecénása Klauzál Gábor emléktáblájának hagyományos koszorúzása (Janóczki Katalin és Dobos Károly) |
A rendkívül színes, érdekes előadást sokáig hallgattuk volna még, de a program tovább folytatódott a mecénás Klauzál emléktáblájának megkoszorúzásával, majd a „Boldogasszony Anyánk”sorait énekelve hagytuk el a kápolnát, a hagyománynak megfelelően csoportképpel zárva a megemlékezést.
![]() Csoportkép a Szent Mihály kápolna előtt |
Andrásofszky Csilla – 2011. július
További beszámolók:
Klauzál Napok Tétényben 2011 – 1. (Fiumei úti Nemzeti Sírkert)
Klauzál Napok Tétényben 2011 – 2. (Iskolások vetélkedője)
Klauzál Napok Tétényben 2011 – 4. (Megemlékezések Klauzál Gábor budatétényi emlékhelyeinél II.)
Klauzál Napok Tétényben 2011 – 5. (Történelmi előadások a Nagytétényi Kastélymúzeumban) br />
