Történelmi gyökereink, közös jövőnk
Az elmúlt évszázadok történelmi párhuzamai, hasonló sorskérdései, a nemzeteink közötti megértés és szolidaritás alapján méltán kapta a Vojnovich-Huszár Villában megtartott hagyományteremtő eladássorozat idei témájának a címét; „Egy a lengyel a magyarral…”
![]() |
A továbbiakban a történész professzor betekintést nyújtott a középkori dinasztikus kapcsolatokba, többek között felvillantva a lengyel anyától származó Szent László király, vagy második honalapítónk, IV. Béla király lányának, a lengyeleknél szentként tisztelt és lengyel herceghez feleségül ment Kingának az életét. Az ő nevéhez fűződik Krakkó második felépítése, a XIII. században, a tatárjárást követően.
![]() |
Az 1848/49-es magyar szabadságharcba bekapcsolódó lengyelek idehaza talán leginkább ismert személye Bem tábornok volt, akit az osztrák császár csak az orosz cár Magyarországra küldött óriási haderejével tudott legyőzni, ezáltal romba döntve függetlenedési törekvéseinket.
A legújabb kori történelmünk legszebb mozzanatai közé tartozik, hogy a második világháború kitörését követően számos lengyel lelt menedékre hazánkban (a menekültügyi kormánybiztos, idősebb Antall József, a néhai miniszterelnök, Antall József édesapja volt), majd az 1956-os forradalomban a lengyelek segélyszállítmányokkal segítették a szovjet haderők és csatlósaik elleni küzdelmünket.
Az éjszakába nyúló előadást kötetlen beszélgetés követte. Egy újabb – a nemzetek közötti összetartásnak példaképet állító - élménnyel lettünk gazdagabbak, amelyet elmesélve továbbadhatunk szeretteinknek is.
![]() |
Kertész László
történész
a Városházi Híradó újságírója
2011. október
