Klauzál Napok Tétényben
Az EuroAstra Internet Magazin is friss cikkben számolt be a Klauzál Napok Tétényben idei nyitó rendezvényéről. A szobor-avatás kapcsán Lantai József részletesen méltatta Klauzál Gábort, a reformkor kiemelkedő politikusát, felidézve személyisége nemes vonásait, élete jelentős eseményeit
![]() |
A szobor talapzatra helyezése 19-én történt, majd 27-én a felavatása, 28-án pedig kísérő rendezvények szerveződtek Klauzál Gábor budatétényi emlékhelyeinél, a Szent Mihály kápolnánál, és a Klauzál villában a „Deák széke" emlékhelynél.
Klauzál Gábor születésének bicentenáriumán, 2004-ben megalakult civil egyesületünk a névadónk által képviselt szellemiséget szem előtt tartó és példáját követő mértékletes, higgadtan haladó, közhasznú, értékőrző és értékteremtő továbbá közösségszervező tevékenység vállalására alakult, egyik fő célunkként tűzve ki, hogy névadónk emlékét ápolva Klauzál Gábort visszavezeti a nemzeti köztudatba.
Klauzál Gábor, az 1848. március 15-i események egyik vezérszereplőjeként és az első független magyar kormány minisztereként áprilistól szeptemberig, előtte a reformkori országgyűléseken, majd a kiegyezéshez vezető folyamat résztvevőjeként rendíthetetlenül küzdött Magyarország felemelkedéséért.
Ki volt Klauzál Gábor?
Az egykori Károly Kaszárnyában (ma a Fővárosi Önkormányzat Főpolgármesteri Hivatala) született. Születése emlékhelyén (egy második emeleti szobában) szép vörösmárvány emléktábla áll, melyet 1906-ban állított a székesfőváros közönsége.
1832-36-ban, 1839-40-ben és 1843-44-ben az országgyűlés Csongrád vármegyei követeként a reformellenzék tagja, Deák Ferenc híve. 1842. március 15-i pesti és budai események egyik nagy tekintélyű és hatású vezetője, a Közcsendvédelmi Bizottmány tagja. 1848. márciusában, áprilisában a Miniszteri Országos Ideiglenes Bizottmány elnöke és ebben a minőségében a kormány megalakulásáig az ország ügyeinek intéője. 1848. április 7-től szeptember 10-ig a Batthyány-kormány földművelés-, ipar- és kereskedelemügyi minisztere, egyben az első egészségügyi és postaügyi miniszter is. Batthyány bizalmasa, többször helyettesíti őt a
miniszterelnök távollétében. Jelentős szerepe van a ‘48-as törvények megalkotásában.
Kiegyensúlyozott, szélsőségektől mentes, okos, haladó politikus. A kiegyezés megteremtésében és Magyarország századfordulós felemelkedésében (amit már nem élt meg) jelentős szerepe van. A XIX. századi Kistétény (a mai Budatétény) egyik legnagyobb, máig ható kisugárzású embere.
KLAUZÁL GÁBOR gondolkodásmódját a legjobban tükrözi gróf Batthyány Lajos miniszterelnök Klauzál Gáborhoz írt felkérő levele a miniszteri teendők ellátására és Klauzál Gábor kb. fél évvel később, 1848. Szeptember 10-ei lemondásának okai.
Március 15-án Klauzál vezette föl a népet Budára a helytartó tanácshoz, a cenzúra eltörlését s a státusfoglyok kibocsátását követelve. Amint a tanács a kérelemnek eleget tett, Klauzál leült s nyomban elkészítette az első sajtószabályzatot, mely azonnal jóváhagyatott, a város és megye részére expediáltatott. Egyhuzamban 36 órát dolgozott e két nap Klauzál, 17-én pedig Nyáryval, Rottenbillerrel s Pulszkyval a nemzetőrséget szervezte.
Batthyányi Lajos gróf, a minisztérium megalakításával megbízott elnök, Klauzál Gábort a földművelés-, ipar- és kereskedelemügyi tárcával kínálta meg, a következő levélben szólítván fel hazafias munkálkodásra:
„Magyarország Miniszterelnökétől.
Tekintetes Klauzál Gábor úrnak
Hivatalból. Stafetális úton. Pest
Ő Felsége kegyes megbízásából független felelős magyar kormány alakításában működöm. Az idezárt törvényjavaslat magyarázni fogja annak formáját. Óhajtom Önt a földművelés-, ipar- és kereskedési osztály tárcájával kezében, azon sorban látni, hol eddig Deák mint igazságügyi-, Kossuth mint pénzügyi, báró Eötvös mint vallás- és közoktatásügyi, Szemere mint belügyi miniszterek tündökölnek. Örömömre válik, ha ezek közt helyet foglal. Ön ismeri elveimet. Egy zászló alatt küzdöttünk. A felelős kormány alakításában sem tévesztem ezeket szemem elől, sőt azért léptem a kormányrúdhoz is, hogy azon elveket keresztülvigyem. Azon elveken kívül, miket említék, ez, mit Önnek biztosítékul adhatok arra nézve, hegy az általam összeszerkesztett kormány a szabadság érdekében és szellemében lesz alakítva. Mielőbbi becses nyilatkozatát váron, hogy a kormány tagjainak névsorát Ő Felségének megerősítés végett hova-hamarább felterjeszthessem.
Vagyok tisztelettel
Pozsony, március 22. 1848.
a tekintetes Úrnak lekötelezettje
Gróf Batthyányi Lajos
miniszterelnök."
Klauzál Gábor eleget tett a felhívásnak s március 23-án Batthyányi Lajos gróf már előterjeszthette a minisztérium névsorát.
Világot vet Klauzál Gábor szerénységére s határtalan hazaszeretetére, Pesten a Szabadság- téren a március 25-i népgyűlés alkalmával tartott beszéde, amelyben elmondja, miért vállalta el a miniszteri tárcát: „. . az első pillanatban nem annyira örömet, mint keserűséget érzett.
Az ünnepélyes szoboravatón dr. Réthelyi Miklós a Nemzeti Erőforrás Minisztérium vezetője, Tarlós István Budapest főpolgármestere és Karsay Ferenc Budapest XXII. kerület Budafok-Tétény alpolgármestere köszöntötte a vendégeket és méltatva emlékeztek Klauzál Gáborra.
Az ünnepség zárásaként Dr. Dobos Károly, a Klauzál Gábor Társaság elnöke emlékérmét és oklevelet adott át a magán- és intézményi adományozóknak.
Lantai József
Hivatkozások:
[1] http://www.klauzal.hu/
[2] http://www.youtube.com/watch?v=dX7nm1jL15Y
