Felvidéki kirándulás 2011 – Krasznahorka
A Klauzál Gábor Társaság programjait évről évre kirándulások is színesítik. 2011 júliusában ismét útra keltünk, az eddigiektől eltérően most először két napra indultunk. Célunk Felső-Magyarország hajdani fővárosának, Kassának megismerése, majd a második napon, már hazafelé Krasznahorka várának megtekintése.
Kirándulásunk második napján reggel elköszöntünk Kassa városától és a Henszlmann Imre Társaság alelnökétől László Tamástól, egy pillantást vethettünk a buszból a 2011-es jégkorong világbajnokság egyik helyszínére, a Steel Aréna jégcsarnokra, majd továbbindultunk Krasznahorka felé.
Útközben elhaladtunk a Szádellői-völgyet határoló hegyvonulat mellett, sajnos csak képzeletben gyönyörködhettünk a festői völgy szépségeiben, de láthattuk előttünk magasodni az egykor a legkisebb magyarországi vármegyének nevet adó Torna várának romjait. A IV. Béla király által az ősi kereskedőút védelmére emeltetett várat a Thököly-felkelés után a császári seregek lerombolták, azóta csak a romok láthatók.
Mivel Krasznahorka várát csupán kastélynak minősítették, így elkerülte ezt a sorsot és megmenekült a császári pusztítástól. A Krasznahorka név szláv eredetű, szép hegyecskét jelent, Mikszáth gyönyörű erdőcskének fordította, mindkét elnevezés a ma is festői tájra utal.
A vár megpillantása lenyűgöző látványt nyújt, egy kúp alakú hegytetőn magasodik, nincs körülötte kőfal és sánc - ezért minősíthették kastélynak - így tornyai és bástyái messziről jól láthatók.
Személyes emlékek miatt nekem különösen kedves hely Krasznahorka, ugyanis csaknem negyven évvel ezelőtt „kulcsárként dolgozhattam” a kastélyban. Idegenvezetőnk egy idős bácsi volt akkor, aki - nyilván a modern pedagógia elveit ismerve -, magyarázata közben tevékeny részvételre buzdította a gyerekeket, kinevezett „Krasznahorka fő kulcsárának”, rám bízta a kastély hatalmas kulcscsomóját, és teremről teremre haladva nekem kellett megtalálni a különböző zárba illő kulcsokat és kinyitni az ajtókat, hogy továbbhaladhassunk.
Mostani idegenvezetőnk egy fiatal helyi hölgy, Szarka Hermina volt, akinek magyarázatát felnőttként kulcscsomó nélkül is követni tudtuk.
A várudvaron kezdte vezetését, a vár történetének rövid ismertetésével, itt rögtön az első pesti Lánchíd egyik öntöttvas darabját is láthattuk, az Andrássyak közeli dernői vasgyárában készültek ugyanis a Lánchíd kereszttartói.
A várat a XIV. század elején építtette a Csetneki- és Máriássy-család az Erdélyt a Szepességgel összekötő, forgalmas kereskedő útvonal védelmére. Néhány évtized múlva a Bebek-család birtokába került és a XVI. század végére jutott az Andrássyak kezébe, akik aztán reneszánsz palotává építették át és több mint 300 évig birtokolták. A XIX. században még laktak benne, utolsó tulajdonosa Andrássy Dénes (1835-1913†)volt, aki 1906-ban múzeumot alapított az épületben.
![]() Andrássy-család címere |
![]() Andrássy Dénes |
![]() Andrássy Dénesné Hablawetz Franciska |
A XVII-XVIII. század fordulóján több mint 40 évig Krasznahorka volt Gömör vármegye székhelye, a rozsnyói országgyűlés idején pedig Rákóczi fejedelemnek itt volt a szállása. Éppen a kuruc harcok időszaka az, ami a várat híressé tette, részben a „Krasznahorka büszke vára” című kuruc időket idéző dal miatt, másrészt az ebben a korban játszódó Jókai regény miatt. Jókai 1883-ban látogatta meg a helyszínt, hogy új történelmi regényéhez (A lőcsei fehérasszony) anyagot gyűjtsön.
Két héttel ott jártunk előtt nyílt meg a kastély több termét elfoglaló „A lőcsei fehérasszony” címet viselő kiállítás, amely Korponayné Géczy Julianna (1660-1714†) életét, családfáját, kapcsolatait mutatta be.
A legenda szerint Julianna 1710-ben a császáriak által ostromlott Lőcse városában lakott, Andrássy István (1650-1720†) kuruc generális kedvese volt és remélve, hogy kisfia így nagyúrrá válhat, egy titkos rejtekút elárulásával beengedte Lőcsére a császári csapatokat.
Jókai történetének Krasznahorka volt az egyik helyszíne, ahol a várúrnő Andrássy Istvánné Serédy Zsófia a hozzá is eljutott híresztelések ellenére hűségesen várta haza férjét, s akinek mumifikálódott holttestét jellegzetes kéztartásával a várkápolnában mi is megtekintettük.
![]() Jókai Mór |
![]() Korponayné Géczy Julianna |
![]() Andrássy István |
![]() Andrássy Istvánné Serédy Zsófia |
Láttuk még kiállítva Andrássy (született Hablawetz) Franciska grófnő (1838-1902†), szecessziós halotti hintóját, a kápolnában a Krasznahorkai Szűz Máriának elnevezett fekete Madonna képét és az Andrássy- és Pálffy-család halotti címerét, a kriptában pedig sok-sok temetési emlékszalag között egy budafoki vonatkozást, Törley Antal emlékszalagját is.
A kiállítás a kettős névrokonság miatt a velünk utazó Géczi Gábor és Andrási Anna házaspár számára különösen érdekes lehetett.
* * *
A várat elhagyva megtekintettük az országút mentén található Andrássy-mauzóleumot is.
Ezt a szecessziós stílusban épült emlékművet 1903-1904-ben Andrássy Dénes építtette feleségének, Franciskának egymillió aranykoronáért. Sóskúti mészkőből épült, mintául a ravennai Theodorik-mauzóleum szolgált, díszítésére féldrágaköveket és a világon föllelhető mindenfajta márvány egy-egy darabját használták fel.
![]() |
A parkban a házaspár hosszú kort megélt (1890-1910) hűséges tacskó kutyáját életnagyságban ábrázoló szobor is megtalálható (készítette: H. Bauer müncheni szobrász), alatta az alábbi felirattal: TREUE UM TREUE (Hűségért hűséget).
Andrásofszky Csilla – 2012. február
