Klauzál Gábor emlékezete
A Heti Válasz XII. évfolyam 20. számában 2012. május 17-én jelent meg Döbrönte Katalin beszámolója az egészalakos Klauzál-szobor felavatásáról
Budafok-Tétényben április 27-én avatták fel a Klauzál Gábor Művelődési Központ előtt az első felelős magyar kormány miniszterének egész alakos bronzszobrát.
![]() |
A bronz alkotást Benedek György, a kerületben élő Munkácsy-díjas szobrászművész készítette. Teljes honoráriumáról lemondott, ezzel járult hozzá a szobor felállításához. A mű politikusi pályafutásának csúcsán ábrázolja Klauzál Gábort, ezt fejezik ki gesztusai, karakteres arca. Benedek György élete több ponton is összekapcsolódott Klauzál Gáborral. Korábban Kalocsán készített nyolcalakos szoborcsoportot, melyben a politikus is szerepelt. A Pest-budai Látképnek elmondta: nagy megtiszteltetésnek tartja, hogy megformálhatta a miniszter alakját. A szoborral a magyar történelem dicső korszakára akarta felhívni a figyelmet.
Az avatási ünnepségen Réthelyi Miklós volt nemzeti erőforrás miniszter kiemelte, hogy a nemzet továbbéléséhez, naggyá válásához elengedhetetlen a múlt emlékezete, örökségének tisztelete és ápolása. Ez határozza meg, kik is vagyunk valójában és hova tartozunk. Felhívta a figyelmet: Klauzál Gábor, az első felelős magyar kormány földművelés-, ipar- és kereskedelemügyi minisztere a személyes érdekeit minden esetben az ország érdeke mögé helyezte. Tarlós István főpolgármester a magyar történelem egyik kiemelkedő politikusának, a független magyar nemzet egyik meghatározó személyiségének nevezte Klauzált, akinek kiemelkedő szerepe volt a hazai ipar fejlesztésében. A céhtörvény módosításával könnyített a céhlegények terhein, a Védegylet megalapításával pedig a hazai áruk védelmét biztosította. Teljes odaadással dolgozott a nemzet felemelkedéséért. Karsay Ferenc, a kerület alpolgármestere hangsúlyozta: a politikus nemcsak hazájáért, hanem szűkebb lakóközösségéért is sokat tett.
A szobor elkészültéhez nagy kitartásra, sok önkéntes munkára volt szükség - emelte ki Dobos Károly, a Klauzál Gábor Társaság elnöke. A teljes költség ötmillió forint volt, a fő támogatók a XXII. kerület önkormányzata, a Nemzeti Kulturális Alap, a Fővárosi Önkormányzat, a Nemzetgazdasági Minisztérium, az RTL Klub és a kerületi ipartestület voltak. Negyven magánszemély több mint hétszázezer forinttal járult hozzá a szoborállításhoz. Budafok-Tétény díszpolgárai, Szincsák József, Jandó Jenő és Hegedűs Endre egy közös jótékonysági est bevételét ajánlotta fel.
Élete utolsó másfél évtizedét Klauzál Gábor a mai Budatétényben töltötte. Első felesége húszévi házasság után meghalt, ekkor vonult vissza ide, ahol megtalálta lelki békéjét második felesége, Schmidt Emma oldalán (akivel az egykori kistétényi Szent Mihály-kápolnában esküdött). Klauzál szőlőt művelt, és helyi összefogást szervezett a borok forgalmazásáért - mutatott rá Dobos Károly a politikus sokoldalúságára.
A szoboravatás a Klauzál Napok programsorozat részeként zajlott, délelőtt a kerületi iskolások vetélkedőn vettek részt. A nyerteseket, a Kossuth Lajos Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola diákjait érte a megtiszteltetés, hogy a szobrot leleplezzék. A koszorúzást követően a támogatók emlékplakettet vehettek át.
Döbrönte Katalin
újságíró
2012. május 17.
