Kárászi Klauzális
A Baranya megyei Kárász község Faluszépítő Egyesülete a március 15-i ünnepeit minden évben más-más '48-as személyiség köré építi. 2012-ben Klauzál Gáborra esett a választás. A megemlékezők a Batthyány-kormány miniszterének tevékenysége és szerepvállalása előtt hajtottak fejet.
![]() |
Itt alakult a Dunántúl első szőlő- és gyümölcstermelő szövetkezete 1867-ben.
1922-ig aranybánya működött a nosztalgikus nevű Grósz Károly pesti geológus vezetésével. A két világháború között az elsők között szervezték meg a falusi nyaraltatás intézményét; a második háború alatt lengyel katonák is éltek itt.
Kárászon működött a magyar természetvédelem egyik úttörő vállalkozása, Kühnel Márton fészekodúgyára, amely kategóriájában aranyérmet nyert az 1929-es barcelonai világkiállításon.
Itt szokott vége lenni a felsorolásoknak, a második világháború után a falvak általában belezuhantak az egyformaságba.
Kárász nem egészen ilyen!
Ma is van helyi ipar, egy gyümölcsfeldolgozó kisüzem működik a faluban. Van posta, gyógyszertár, könyvtár, iskolabusz, bank, orvosi rendelő, van állatorvos, plébános, Tourinform iroda és helyi újság. Párt egy sem működik, de van négy civil szervezet, egyikük a Faluszépítő Egyesület, amely 1990-ben alakult és nem kis büszkeségünkre 2010-ben Kós Károly-díjat kapott. Az Egyesület fontos szerepet játszik a helyi épített és természetes környezet védelmét szolgáló önkormányzati rendelet mindennapjaiban, kiváló hazai és határon túli kapcsolatokat ápol (Vajdaság, Erdély, Ausztria). A legjelentősebb a helyi kulturális élet szervezésében betöltött szerepe, hagyományőrző táborok szervezése, Kulturális Örökség Napjai lebonyolítása fűződik nevünkhöz.
a XV. évfolyam 3. száma (2012. március 31.) |
![]()
’48-as kárászi emléktúra: útban a babinai csúcs felé…
|
![]()
Az emléktúra végállomása és a megemlékezés helyszíne a kárászi Faluház
|
![]()
Pilisi Julianna és Pilisi Máté néptánc bemutatója
|
![]()
Mezei Attila ünnepi megemlékezése a ’48-as miniszter Klauzál Gáborról
|
Mi magyarok túl sok katonát ünnepelünk, mintha világhódítók lettünk volna mindig. Sokkal több figyelmet kellene szentelni ritka politikus nagyjainknak, már csak a minta végett is, amit a maiaknak nyújthatnának…
![]() |
Mezei Attila
Kárászi Faluszépítő Egyesület elnöke
(a község négy cikluson át,
1994-2010 között volt polgármestere)
2012. május
(Keretes kiegészítés: Hódi Szabolcs)
