Promontori honvédsírok
Bartos Mihály helytörténész megemlékezése a budafoki temetőben nyugvó Térey Pál honvéd huszárőrnagyról és gr. Hadik Ágoston honvéd ezredesről
Térey Pál
honvéd huszárőrnagy
(Nagykároly 1831. augusztus 28. – Promontor 1883. június 12.)
Pesten, jogi tanulmányainak első éve után, 1848 nyarán katonai szolgálatra jelentkezik, a 9. Miklós huszárezredben július 16-tól hadapród. Szeptembertől részt vesz a Jelačić elleni harcokban, vitézsége elismeréseként október 3-tól honvéd huszárhadnaggyá, november 15-től főhadnaggyá, 1849. április 1-től alszázadossá, majd főszázadossá léptetik elő. Ezredével végig ott harcol Görgei alárendeltségében a feldunai, illetve a VII. hadtestben.
Görgei tábornok különfutáraként 1849. július 20-án levelet vitt Vácról az ellenség által körülzárt Komáromba, ahová bejutván, Klapka tábornok maga mellé vette és parancsőrtisztjévé, majd később törzsének parancsnokává nevezte ki és a komáromi vár feladása előtt őrnaggyá léptette elő.
A vár feladásakor menlevéllel önként elhagyta az országot, s megkezdte kalandos, de példaértékű polgári életét. Élete és tettei vezérgondolatát „Angol–Skóthoni napló 1858. és 1859. évekről” című könyvében vallotta meg: „Viruljon a Hon! Igen, viruljon szellemi ugy mint anyagi tekintetben, viruljon föl fiainak ernyedetlen törekvése által, ugy a tudomány magasztos, lelki tápot nyújtó térein, mint a nemzeti szorgalom virág- és kenyértermő virányain! E szent czélra tegyen meg mindenki mindent, mi tehetségében áll: a szellemi irány munkása ne fáradjon ki, ha éjt nappallá kell is tennie s az anyagi törekvés embere ne kimélje az eke szarva mellett a nehéz veritéket, s a szent czél elérve lesz! (...) én azon édes önérzettel tértem meg, hogy talán egykor édes gyümölcsöket termednek sok fáradság és munkával szerzett tapasztalataim.”
Halála után Promontoron helyezték örök nyugalomra. Családja a promontori birtokot felszámolta, majd távolba kerültek, Térey Pál személye és nyughelye pedig – a hálátlan utókor által – több mint egy évszázadra feledésbe merült.
A Fővárosi Temetkezési Intézet a Térey-kriptát – mint lejárt sírhelyet – 1993-ban újraváltásra hirdette meg. A kripta helymeghatározásának és fotódokumentációjának összeállításával egyidejűleg, a család történetének kutatása is megkezdődött. A sírhelyet – mivel annak újraváltására határidőre senki nem jelentkezett – a Budapesti Városvédő Egyesület Promontor–Tétény munkacsoportjának kezdeményezésére nem számolták fel és újraértékesítésére sem került sor.
A kriptánál – az elvadult növényzet kiirtását követően – 1994. március 14-én délután 3 órakor került sor a Savoyai Jenő Asztaltársaság szervezésében az első megemlékezésre, melyet azóta minden esztendőben a 903. számú Prohászka Ottokár Cserkészcsapat rendez meg.
A Budapesti Városvédő Egyesület Promontor–Tétény munkacsoportja a kripta felújítását 1998-ban végeztette el, a Savoyai Jenő Asztaltársaság pedig 1999-ben emléktáblával jelölte meg a családi sírboltot. Térey Pál sírja ma – a Nemzeti Kegyeleti Bizottság előterjesztésére – a Nemzeti Pantheon része, védett síremlék.
![]() |
![]() |
![]() |
Térey sírja a Térey-kripta beazonosításakor és a kutatások kezdetekor 1993-ban... | Térey sírja (2003) ...és 10 év múlva |
Az 1999-ben állított emléktábla |
Im.: Térey Pál honvéd huszárőrnagy (Bartos Mihály–Garbóci László: Promontor és Tétény 1848–49-ben. Savoyai Jenő Asztaltársaság, Budafok 2000., 81–92. o.)
Hadik Ágoston gróf
honvéd ezredes
(Damerschwan 1801. június 23. – Promontor–Kistétényhegy 1873. június 12.)
Nagyapja gr. Hadik András Mária Terézia királynőnk legendás tábornoka, akinek szobra ma is a budai Várban áll, apja, gr. Hadik András cs. kir. lovassági tábornok, így természetes, hogy ő is ősei nyomdokába lép. 1814–1844 között az 1. huszárezredben szolgál, majd nyugállományba vonul és Aradon él.
A magyar forradalom és szabadságharc ügye mellé áll, 1848. június 19-től nemzetőr alezredes, részt vesz a délvidéki harcokban. December 1-től honvéd ezredessé léptetik elő, 1849-től az ún. „szegedi hadosztály” parancsnokaként Szeged és Szabadka határában sikerül megállítania az előretörő szerb–osztrák hadtestet. Márciusban tífuszban megbetegszik, felgyógyulása után ismét szolgál, május 12-től Szegeden hadosztályparancsnok. Július 29-től ismét megbetegszik, szabadságolják. Az aradi várőrséggel együtt, augusztus 17-én teszi le a fegyvert és esik fogságba.
Aradon 1849. november 5-én golyó általi halálra, majd – őseire való hivatkozással, érdekében eljárva – november 16-án kegyelemből 18 évi várfogságra ítélik. Olmützből 1851. február 28-án amnesztiával szabadul. Még ebben az évben házasságot köt, s szemlaki birtokára visszavonulva gazdálkodik.
A Promontor–Kistétényhegyen váratlanul bekövetkezett halála után Promontoron helyezték örök nyugalomra. Első sírhelye feltételezhetően a ma már nem létező, korábbi helyi temetőink egyikében volt. Innen került át temetőrendezés keretében 1931. október 23-án a város által adományozott díszsírhelyre, amely a továbbiakban a budafoki plébánosok temetőhelyéül jelöltetett ki. Mivel a budafoki temetői nyilvántartások ebből az időszakból is hiányosan maradtak fenn, így nyughelyének feltalálása véletlenszerű volt, a Budafok és Vidéke című újság egy korabeli száma vezetett nyomra bennünket.
A Budafok-felsővárosi temetőben tartott márciusi megemlékezések 2001. óta kibővültek. Térey Pál honvéd huszárőrnagy síremlékének megkoszorúzása után, a megemlékezések résztvevői elzarándokolnak Hadik Ágoston hamvait őrző ún. papi kriptához is, hogy felidézzék életét, méltassák tetteit és sírján virágot helyezzenek el emlékére.
![]() |
![]() |
![]() |
Halottak Napja 2000. | Papi kripta 2002. | Halottak Napja 2005. „Mindenki keresztjeként” |
Im.: In „Honvédeink albuma – Vitae brevis est cursus, gloriae sempiternus.” (Bartos Mihály–Garbóci László: Promontor és Tétény 1848–49-ben. Savoyai Jenő Asztaltársaság, Budafok 2000., 74–75. és 80. o.)
Bartos Mihály – 2006. március 20.
