Díszpolgárok harmadik találkozója
Budafok–Tétény valamennyi még élő díszpolgára örömmel fogadta el a Klauzál Gábor Társaság és a Budafok–Tétény, múlt, jelen, jövő asztaltársaság meghívását március 24-ére, a kerületi díszpolgárok harmadik találkozójára.
El is jöttek mind a tízen, hogy körükben köszöntsék tizenegyedik társukat, dr. Szincsák József építészt, egyetemi docenst, operaénekest.
![]() Munkácsy Károly |
![]() Nemes László |
![]() Dr. Gazdag László |
![]() Jandó Jenő |
![]() Dr. Mészáros Péter |
![]() Kolonics György |
![]() Pelikán Imre |
![]() Prof. Dr. Köteles György |
![]() Garbóci László |
![]() Dr. Kárpáti Zoltán |
A díszpolgári címet sok más helyi kitüntetéssel együtt minden év március 15-én osztják ki hivatalos ünnepség keretében, de immár hagyomány, hogy afféle nem hivatalos beiktatást tart a két meghívó társaság a csodálatos és mindig vendégszerető Lics Pincészet falai között.
Dr. Szincsák József esetében méltó és kivételesen gazdag életművet ismertek el a jelölők és a végső döntés meghozói. Építészként nagy szakértelemmel és szorgalommal dolgozott: jóval ezer feletti az általa tervezett épületek, főleg lakóházak száma. Ezek jelentős része itt, a kerületben található, nem véletlen, hogy az egybegyűltek közül is néhányan az ő házaiban élnek – a legnagyobb elégedettségben. A modern kor nem a polihisztorok kora, de régebben sem lehetett gyakori, amire őt tehetsége képesítette és amibe bátran belevágott, hogy építészi hivatása mellett operaénekesként is maradandót alkosson. Csák József művésznéven az Operaház magánékenese lett, s akik hallották énekelni, mind a legnagyobb elismerés hangján nyilatkoztak róla.
Házigazdánk, Lics László és dr. Dobos Károly köszöntője után az ünnepeltek következtek: dr. Mészáros Péter röviden bemutatta és személyes hangon méltatta az egybegyűlt díszpolgárokat és megemlékezett azokról, akik már nem lehettek közöttünk. Ezután – a kialakult kedves szokás szerint – dr. Kárpáti Zoltán, a kerület 2005. évi díszpolgára adta át a képzeletbeli stafétát az idei választottnak, akit utóbb „kollégái” közül még többen felköszöntöttek, köztük Munkácsy Károly, a mindig vidám egykori pedagógus, Nemes László nyugalmazott igazgató-zenetanár és Pelikán Imre építész.
Az egybegyűltek a gratulációk és a koccintások után Garbóci László helytörténész remek előadását hallhatták „Kincs ami nincs” címen a hajdani promontori Savoyai-kastélyról, illetve annak tényleges és vélelmezett maradványairól.
Ötvennyolcan gyűltünk össze az esten, sokan hosszú idő után találkoztak, így időt kellett hagyni a kötetlen beszélgetésre. Ezt Kolonics György díszpolgárunk különösen értékes hozzájárulással színezte: elhozta és körbeadta olimpiai érmeit (atlantai és sydney aranyérmét, s a legfrissebben Athénból hazahozott bronzát), melyeket a jelenlevők nagy áhítattal fényképeztek és tapogattak.
Volt még rövid vetítés és összefoglaló a két szervező társaság elmúlt évi tevékenységéről, voltak édes és sós ínyencségek, remek borok és Vaskó Zsolt barátunknak hála fantasztikus doromb és dudaszó. A díszpolgárok erre az alkalomra palackozott és a címkén fényes kollégiumukat ábrázoló Lics-borokat kaptak. Azt mondták, jól érezték magukat, s hogy már most várják a jövő évi folytatást...
Réffy Balázs – 2006. március
A képekre kattintva azokat nagyobb méretben is megnézheti.
