Klauzál Napok Tétényben 2014 - Képekben
Immár kilencedik alkalommal, hagyományosan az április 27-éhez legközelebb eső hétvégén zajlott egyesületünk fő rendezvénye, a „Klauzál Napok Tétényben” programsorozat –idén Kossuth Lajos emlékét is idézve–, amely pénteken délután az iskolások vetélkedőjével kezdődött. Másnap délelőtt meglátogattuk Klauzál Gábor budatétényi emlékhelyeit: a Szent Mihály kápolnát és a Klauzál-villát, mindkét helyen megemlékezve Kistétény 1850-es, ’60-as években volt legnagyobb kisugárzású lakójáról. Délután a Nagytétényi Kastélymúzeum dísztermében hallgathattunk kitűnő előadásokat Klauzál országgyűlési tevékenységéről, illetve Kossuth Lajos utolsó hónapjairól.
2014. április 25. délután
Bartók Béla Két Tannyelvű Magyar-Angol Általános Iskola
„Klauzál Gábor és Kossuth Lajos emlékezete” címmel,iskolások vetélkedője 10-14 éves tanulóknak, az előző évi győztes csapat iskolájában.
2014. április 26. délelőtt Szent Mihály kápolna
„Mítoszteremtés a Kossuth nóták tükrében”Sisak András kórusvezető, a Budai Nagy Antal Gimnázium ny. tanára előadásában érdekességeket és adalékokat hallhattunk ismert, kevésbé ismert, illetve ismeretlen Kossuth nótáinkról, a hallgatóság megénekeltetésével.
A kis műemlék kápolna különleges hangulatú helyszínt biztosít minden évben, hiszen 161 évvel ezelőtt, 1853. április 27-én Klauzál Gábor és Schmidt Emma, Nagysándor József aradi vértanú özvegy jegyese itt kötöttek házasságot.
2014. április 26. délben Klauzál villa
„Emlék-Kövek - Gondolatok a Deák-széke körül...”Bartos Mihály helytörténész előadása
Ebben a nyári lakában élt 1850-től 1866-ig Klauzál Gábor, ahol gyermekeit nevelte, s a környező birtokán szőlőjét művelte. Később 1861-től bekapcsolódott Deák Ferenc oldalán a kiegyezéshez vezető folyamat előkészítésébe. Az emléktábla elé áthelyezett kőszéken a kistétényi hagyomány szerint Deák Ferenc üldögélt, amikor Klauzál Gáborral a villa kertjében a kiegyezést készítették elő.
Az ünnepség részeként társaságunk és a kerületi önkormányzat részéről polgármester úr, alpolgármester úr és országgyűlési képviselőnk megkoszorúzta az emléktáblát és csoportkép készült a villa előtt.
2014. április 26. délután Nagytétényi Kastélymúzeum
Csekő Györgyi az Iparművészeti Múzeum részéről köszöntötte a megjelenteket.
„Felelve volt, de megfelelve soha”
Sáfrány Tímea történész előadása
Klauzál Gábor politikai pályafutásának legfontosabb országgyűlését mutatta be az előadó. Az előadásban az országgyűlés fontosabb tárgyain keresztül megismerhettük Klauzál tevékenységét és helyét a reformkori politikai életben.
„Kossuth utolsó hónapjai, halála és temetése”
Gavlik István helytörténész, a Kossuth Szövetség örökös elnöke előadása.
