Klauzál Napok Tétényben 2006 - 2.
Klauzál Gábor és kora – előadások a Nagytétényi Kastélymúzeumban 2006. április 29-én
A Kastélymúzeum reprezentatív díszterme fogadta szombat délután a Klauzál Gáborral kapcsolatos előadásokat.
Bevezetőül Király Elvira, a Kastélymúzeum igazgatónője köszöntötte az egybegyűlteket, majd elnökünk, dr. Dobos Károly tartott számtalan képpel gazdagított előadást Klauzál Gábor életéről, fellépéséről a reformkor országos eseményeiben, a 48-as szerepvállalásáról, majd a kiegyezés irányába tett lépéseiről. Kiemelten szólt Klauzál kistétényi éveiről, a politikától távol töltött évtizedről, amikor a kistétényi birtokán családjának élt, kertjét, szőlejét ápolta, borászkodott, faiskolát telepített. A kiegyezés felé vivő évek már újból a politikában találták Klauzált, akinek Deák Ferenccel való kapcsolatát a Klauzál-villa kertjében található „Deák széke” kistétényi legendája is bizonyítani hivatott.
Elnökünk szavai után dr. Deák Ágnes történész, a Szegedi Tudományegyetem docense tartott egy átfogó, nagyszerű előadást Klauzál Gábor és Deák Ferenc barátságáról, széles történeti körképbe ágyazva kapcsolatuk több évtizedét.
Az előadások után a hallgatóság kérdéseire válaszoltak az előadók. Különösen üdítő volt, hogy a díszterem székein helyet foglaló iskolások közül számosan tettek fel érdemi kérdéseket. (Mint másnap kiderült – és amit nagy örömmel nyugtáztunk –, fiatal barátaink a kerületi iskolások számára hirdetett vetélkedőnkre is készültek az előadásokon.)
A kérdések után és az előadások alatt mindvégig a hallgatósággal szembenéző Klauzál-portré melletti fotózkodást követően az intézmény munkatársa, Borka Mária művészettörténész értő vezetésével a kastélymúzeum reformkori bútoraira csodálkozhattak az érdeklődők.
Prim György – 2006. május 12.
A képekre kattintva azokat nagyobb méretben is megnézheti.
