Az ifjúság és Klauzál Gábor
A rendhagyó módon megtartott 2020. évi Klauzál Napok Tétényben rendezvényünk kilenc „előadásból” álló sorozata hatodik írásaként Kincses Katalin történelemtanárnő, a Klauzál Napok Tétényben iskolások vetélkedőjének kezdetektől szervezője, visszatekintése az elmúlt 15 évre...
A Klauzál Gábor Társaság célja, hogy megismertesse, ápolja, gondozza Klauzál Gábor reformkori politikus, kistétényi gazdálkodó életművét. 15 évvel ezelőtt indult útjára a Klauzál Napok Tététnyben programsorozat. Az a kulturális események előkészítésénél sokszor felmerült hogyan lehetne bevonni a gyereket, a programsorozatba. Hogyan lehet rávenni egy mai kamaszt, hogy elinduljon egy olyan úton, ahol XIX. századi megfontolt, hazája iránt mélyen elkötelezett, sokoldalú politikus tevékenységét ismerheti meg. A mai gyerekek szóban egyre nehezebben kommunikálnak.
A jelenség hátterében ott áll mai oktatás túlhajszoltsága. Nincs idő egy-egy esemény elmélyült tanulmányozására, mert óriási mennyiségű a tananyag.
A számonkéréseknél főleg az írásbeli rész dominál, a diákok egy résztét szinte lehetetlen megszólalásra rávenni. Ezen tények figyelembevételével kezdtünk hozzá egy vetélkedő megszervezéséhez. Tapasztalataim alapján a gyerekek szívesen dolgoznak együtt, nyitottabbak az olyan feladatok iránt, melyet közösen oldhatnak meg, együtt dolgozhatnak. Igy született meg a gondolat, hogy 3 fős csapatoknak hirdettük meg a vetélkedőt.
15 év alatt sokat változott, formálódott a vetélkedő. A Klauzál Gábor Társaság nem rendelkezett, olyan helyszínnel, ahol a vetélkedőt megrendezhettük volna. Így az első években a társaság által gondozott Wolf-emlékkertben került lebonyolításra a verseny. A szükséges berendezési tárgyakat az akkori Rózsakerti Általános Iskola biztosította számunkra. Mindig kérdéses volt a verseny megrendezése,* az éppen aktuális időjárási helyzet miatt. Ezek után gondolkoztunk el azon, hogy lehetne fedett helyszínen megrendezni a vetélkedőt. A kerületi oktatási intézményeket kerestük meg kérésünkkel. A győztes csapat iskoláját kértük meg a következő évi helyszín biztosítására. Az utóbbi 4 évben a Klauzál Gábor Budafok-Tétényi Művelődési Központ a helyszíne a vetélkedőknek.
Az elmúlt évek alatt a kerület szinte valamennyi oktatási intézmény indított csapatot a megmérettetésen.
Az odaadó, gondos munkát végző felkészítő pedagógusok nélkül, nem jöhetett volna létre ez a program. Itt szeretném megköszönni a felkészítő tanárok munkáját.
A vetélkedő témáját úgy határoztuk meg, hogy igyekeztünk figyelembe venni az aktuális évfordulókat. Klauzál Gábor tevékenysége mellett a gyerekek megismerték Széchenyi István, Kossuth Lajos, Deák Ferenc, Korizmics László munkásságát.
A feladatokat igyekeztem úgy összeállítani, hogy minden évben legyen új feladattípus. A gyerekek visszajelzése alapján totó minden évben szerepelt a feladványok között. A vetélkedő díjkiosztásánál gondoltunk a versenyzőkre és az őket felkészítő tanárokra is. 2019-ben fogalmazódott meg a gondolat, hogy a vetélkedőt a következő esztendőben Szegeden, az ottani iskolák körében fogjuk megrendezni. Terveink között szerepelt a vetélkedő megújítása. A mai modern digitális világban, nagy kihívás az olyan feladatok megtalálása, melyek közel állnak a gyermekekhez. Alkalmazkodnunk kell a változásokhoz. A diákok ismeretinek bővítéséhez, az általuk kedvelt, interneten megoldható feladatokat szeretném alkalmazni a jövőben.
A digitális világ sok lehetőséget rejt. Reményeim szerint így sikerül megújítani a vetélkedőt.
A megszervezett és lebonyolított 15 vetélkedő nem jöhetett volna létre a Klauzál Gábor Társaság tagsága nélkül. Köszönöm tagtársaimnak a verseny megszervezésében, lebonyolításában, értékelésében végzett munkáját. Kívánom, hogy 2021-ben személyesen is tudjunk találkozni a Klauzál Napok Tétényben rendezvényein.
![]() |
Kincses Katalin
töténelemtanár
töténelemtanár
2020. május
(A képeket összeválogatta: Hódi Szabolcs)
