Klauzál Napok Tétényben 2009 – 4.
Megemlékezések Klauzál Gábor budatétényi emlékhelyeinél II.
Április 25-én szombaton, a Klauzál Napok Tétényben programsorozata második napjának délelőtti Szent Mihály kápolnánál tartott megemlékezése után átsétáltunk a Klauzál-villához, ahol hagyományosan, a déli harangszót követően folytatódtak Klauzál Gábor budatétényi emlékhelyeinél tartott megemlékezéseink.
Megemlékezések a Klauzál-villánál
A Himnusz közös eléneklése után Dobos Károly elnök köszöntötte a kápolnai megemlékezésről átsétált és a villához újonnan érkezett vendégeket, majd röviden összefoglalta Klauzál Gábor kistétényi lakáról és a ’48-as miniszter „tétényi magányáról” tudott ismereteinket.
Klauzál Gábor Kistétényben
Az 1848/49-es forradalmunk bukását követő megtorlások és a megszálló hadseregre, a hivatalnokrétegre és fő fundamentumaként a titkosszolgálatokra támaszkodó Bach-korszak nyílt neoabszolutizmusa elől passzív rezisztenciába vonult politikai elit egyik vezetőjének: Klauzál Gábornak élete Kistétényben több területen is új irányt vett.
A közélettől eltávolodva tervei gyakorlati megvalósításába kezdett. Teljesen új alapokra helyezett mezőgazdasági termesztésbe kezdett – elsőként főleg szőlőművelést folytatott majd később a kistétényi talaj adottságait megismerve, azt legjobban tűrő csonthéjas gyümölcsfák /őszi- és kajszibarack, dió, mandula/ termesztésébe kezdett, de a több mint 350 rózsafajtát felvonultató rozáriuma is egyedülálló volt a maga korában. Az agrikultúra terén tett lépéseinek minden bizonnyal alapjául szolgálhatott a jeles mezőgazda, MTA levelező tag testvérbáty (az 1847-ben elhunyt Klauzál Imre) rohonci mintagazdaságánál szerzett tapasztalatai…
Az 1848-ban megözvegyült Klauzál, 1853-ban Kistétényben újra megházasodott. Politikai állásfoglalásaként is felfogható módon feleségül vette az aradi vértanú Nagysándor József honvéd tábornok özvegy jegyesét, a nálánál majd 30 évvel fiatalabb Schmidt Emma kisasszonyt, kitől gyermektelen első házassága után két leánya és végre egy fia született. Gyermekeinek a Kistétényben személyesen is megfordult Deák Ferenc volt a keresztapja, kinek élete végén újra első rangra emelkedett politikai küzdelmek kiegyezéshez vezető útkeresésében egyik elsőszámú társa lett…
|
Dobos Károly rövid megemlékezése után felkérte a Klauzál-villánál tartandó megemlékezésünk – hosszú kapcsolat felvételi próbálkozások után végre körünkben köszönthetett – meghívott vendégét: a civilként fogszakorvos dr. Simon Gyula elnök-helyettes urat, mutassa be röviden az alapítása 20 éves jubileumát ünneplő, budapesti székhelyű Klauzál Lions Klubot ( bővebben ld. erről külön írásunkat: Bemutatkozik a Klauzál Lions Klub)…
Az örömtelien megismert „testvéregyesület” bemutatkozása után a Klauzál-villánál tartott megemlékezésünk folytatásában tiszteletadásunk jelképeként megkoszorúztuk Klauzál Gábor emléktábláját. Egyesületünk koszorújának elhelyezése után, talán a jövőbeni együttműködésünk szép indításaként a két egyesület elnöke közösen helyezte el a Klauzál Lions Klub koszorúját.
Rendezvényünk lezárásaként Sisak András tanár úr vezetésével közösen elénekeltük a Szózatot, melyet követően elkészült – a szintén hagyományosnak tekinthető – csoportképünk.
Hódi Szabolcs – 2009. október
További beszámolók:
Klauzál Napok Tétényben 2009 – 1. (Megemlékezés a Központi Városházán)
Klauzál Napok Tétényben 2009 – 2. (Iskolások vetélkedője)
Klauzál Napok Tétényben 2009 – 3. (Megemlékezések Klauzál Gábor budatétényi emlékhelyeinél I.)
Klauzál Napok Tétényben 2009 – 5. (Történelmi előadások a Nagytétényi Kastélymúzeumban)
